ОДБОР ЗА ЉУДСКА ПРАВА

   БОР     


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Н О В О С Т И

 

1.      СПОРАЗУМ О ЗАЈЕДНИЧКОМ ДЕЛОВАЊУ ОПОЗИЦИЈЕ

2.      СПИСАК НЕРАСВЕТЉЕНИХ УБИСТАВА ВИСОКОГ ПРОФИЛА

3.      МИЛОСЕВИЦЕВА ОСВЕТА - Засто председник СРЈ није цеститао Бозиц Патријарху Српске православне цркве



    Београд - Директор агенције "Медијум" Србобран Бранковић изјавио је да се, према резултатима јануарских истразивања јавног мнења, рејтинг опозиционих странка "прилично поправио" у односу на новембар про
шле године.
    Бранковић је оценио да су разлози за раст рејтинга потписивање заједничког споразума 10. јануара, као и убиство Жељка Ражнатовића, које је "утицало на ружну представу о режиму у јавности". Он је оценио и да су опозициони лидери, на састанцима са представницима ме
ђународне заједнице, "толико тога лосег рекли о себи, да тешко могу да се изборе за позитиван имиџ". "Запад би радо видео нова лица из редова опозиције са којима би ваљало сарађивати", рекао је директор агенције "Медијум", објашњавајући да су "након састанака са странцима (опозициони лидери) знали да оговарају своје колеге из опозиције, свађали су се једни са другима и цинили многе друге грешке".
    "Оно сто излуђује стране аналитичаре је склоност овдашњих опозиционих лидера ка неподношљивој лакоћи промене приступа чак и у односу на режим", оценио је Бранкови
ћ.



    Ваљево - Одлуком надлезних затворских власти сликар Богољуб Арсенијеви
ћ Маки, покретач Грађанског отпора, који чека исход жалби Врховном суду Србије на пресуду Окружног суда о трогодишњој казни затвора због догађања на "митингу против власти" одрзаном 12. јула прошле године, после седам дана боравка у крајње неусловним просторијама Окружног истражног затвора поново је враћен у стационар КП Дома. На ову одлуку утицало је Макијево здравље озбиљно нарушено приликом хапшења 17. августа 1999. у Београду.



    Сарајево - Члан Председни
штва БиХ и председник Странке демократске акције Алија Изетбеговић изјавио је да се слаже са ставом коопредседавајућег Савета министара БиХ Хариса Силајџића да Дејтонски мировни споразум има озбиљне мане и да га треба мењати. "То је сваки дан све очигледније. Тренутно се у Босни и ван ње не виде силе које су довољне и спремне да предузму овај корак. Ипак, сигуран сам да ће доћи дан када ће релевантни фактори сести за сто и у Дејтонски уговор унети неопходне промене.
    До тада треба чинити све да се оно сто је позитивно у њему максимално реализује", рекао је Изетбегови
ћ у интервјуу данашњем сарајевском "Ослобођењу". Он је изјавио да се његова зеља из 1996. године о "слабој Србији на Истоку и демократској Хрватској на Западу" већ остварује и додао да такво стање треба искористити. "То је историјска прилика за БиХ. За мање од месец дана преузимам дужност председавајућег Председниства БиХ и мој приоритет број један биће унапређење односа између Хрватске и БиХ", рекао је Изетбеговић.
    Прогнозирајући исход општинских избора у априлу ове године, Изетбеговић је изјавио да у БиХ јос увек живи национализам у српском и хрватском корпусу и да само СДА може бранити и одбранити интересе бошњацког народа.



    Београд - Потпредседник Демократске странке Слободан Вуксановиц оценио је јуче да Црна Гора не
ће прихватити одржавање савезних избора под садашњим условима. "Очигледно је да Црна Гора неце прихватити савезне изборе у условима када савезна држава готово да не постоји и када председник СРЈ практично приватно руководи Савезном владом", изјавио је Вуксановић.
    Он је оптужио власт у СРЈ да настоји да "испровоцира нову кризу како би скренула пжзњу јавности са основног проблема, односно нелегалног руковођења Савезном владом и кршења Устава СРЈ". Увођење двовалутног система у Црној Гори, потпредседник Демократске странке оценио је као "изнуђени потез, учињен због спасавања стандарда грађана" те републике. (Бета)


Београд -     Савезни уставни суд прекјуче је прогласио неуставним одлуку црногорске владе о увођењу немачке марке као равноправног средства плаћања у тој републици и Закон о амнестији који је у новембру просле године донела Скупштина Црне Горе. Црногорски парламент добио је пуних 15 дана да се изјасни о овим актима, а Савезни уставни суд констатовао је да њиховим извршењем "могу наступити неотклоњиве последице, пре свега због нарушавања и узурпирања искључиве надлезности СРЈ". Закон о амнестији, приде, "подстиче на неизвршавање уставних и законских обавеза", "угрожава интегритет и јединство земље", оцењује Суд, стилом који подсећа на једног од подносилаца иницијативе за испитивање уставности, Патриотски савез Југославије.
    Није тешко већ сада прогнозирати шта ће отписати званична Подгорица, ако уопс
ште и региструје шта јој поручује највиша судска инстанца у заједницкој држави. Нико, наиме, од црногорских званичника није рекао да су инкриминисане одлуке уставне, али су у њиховом образлагању најчешће користили реч "самоодбрана". Тако ће у поводу амнестије црногорски министар правде Драган Соћ устврдити да је полемика у вези с тим законом "полемика за или против политике Слободана Милошевића у Црној Гори", а секретар његовог Министарства Владан Дјурановић како "војни судови могу судити, али ће цивилни ослобађати". "Увели смо њемацку марку и преузели одговорност да, апсолутном економском сувереносцу Црне Горе, заштитимо стандард грађана и дамо нови импулс демократским реформама", констатовао је, пак, председник Црне Горе Мило Ђукановић поводом увођења паралелне "непријатељске" валуте.
    Одлуке Савезног уставног суда, несумњиво, нису у складу с реално
шћу: у Црној Гори, сведоци једна кратка агенцијска вест, ни просјаци више не примају динаре, а кривично гоњење и утамничење дезертера били би равни научној фантастици. И само постојање Суда, као и других институција заједничке државе, уосталом, већ дуго је под знаком питања. Чему онда нови судијски аутогол, нове одлуке које неће произвести никакве фактичке последице.
    После вишегодишњих затворских казни оправдано одсутнима Клинтону и Блеру, поново се пресуђује у одсуству, овога пута Црногорцима. Као да неко жели папирнато покриће за "узурпирање искључиве надлежности СРЈ". Можда за продужетак флерта са опцијом дисциплиновања "другог ока у глави", а можда и за конкретне кораке у том правцу.


Подгорица - Скупштина Црне Горе, реконструисала је владу, именујући четири нова министра и подпредседника. Влада је измењена гласовима посланика владајуће коалиције двојице посланика Албанаца, док су посланици опозиционих партија Социјалистицке народне и Либералног савеза напустили седницу пре гласања. За новог министра иностраних послова, изабран је Бранко Луковац, досадашњи шеф пердставништва Црне Горе у Словенији. За новог подпредсеника црногорске владе, изабран је цлан Монетарног савета, Љубиша Крговић, нови Министар вера је Будимир Дубак, досадашњи Министар културе. Нови Минстар уређења простора је Раде Греговић, досадашњи председник општине Будва. Нови министар културе је Радојица Лубурић, досадашњи директор Завода за међународну сарадњу републике Црне Горе


ХАГ - Председник Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију Клод Жорда изјавио је у четвртак да ће идуће недеље у седишту УН затражити пуну сарадњу држава са Трибуналом и хапшење свих оптужених.

"Тражићу сарадњу држава и у хапшењу оптужених и у предаји докумената који се од њих траже", рекао је француски судија Жорда на првој конференцији за новинаре од како је 16. новембра 1999. године изабран за председника Хашког трибунала.

"Од 60 (јавно) оптужених за ратне злочине, 30 је још на слободи, што није уобичајено у било ком кривично-правном систему" и зато "морамо инсистирати да сви оптужени буду ухапшени, а пре свега главне архитекте злочина у бившој Југославији", рекао је Жорда.

Он је навео да "у потпуности подржава главног тужиоца Карлу дел Понте" којој ће, у складу са својим овлашћењима, "помоћи да предузме све што је могуће за хапшење оптужених на најодговорнијим положајима", којима ће се судити праведно и фер.

Он је рекао да га највише брине дужина притвора и додао да ће настојати да суђења почињу шест месеци после изјашњавања оптужених о оптужници.

Жорда је после избора за председника суда посетио притворску јединицу УН и четири сата разговарао са оптуженима који су му рекли да их највише деморалише то што не знају када ће почети суђења. Он је истакао и да ће идуће недеље у седишту УН тражити веће ресурсе за Трибунал који су потребни за његов што експедитивнији рад.


БОН - Председница Хелсиншког комитета за људска права у Србији (ХОПС) Соња Бисерко оптужила је српску опозицију да је склапала илегалне послове са Жељком Ражнатовићем Арканом, као и да је од почетка била повезана с властима у Србији.

У тексту "Аркан је био Србија", који објављује дневник "Велт", Бисерко је навела да се "у изјавама опозиције подвлаче Арканове везе с Милошевићем, али није пала ниједна реченица о његовим криминалним активностима".

"Зато се може сматрати да је скоро сваки из тог круга с њим био повезан преко илегалних послова или преко безбедносног апарата", оценила је Бисерко. Посебно је поменула двојицу опозиционих вођа - председника СПО Вука Драшковића и председника ДС Зорана Ђинђића.

"Аркан је сам поменуо да му је Вук Драшковић поклонио своја дела с посветом 'За мог најбољег пријатеља' ("Дуга", 8. новембар 1991). Ђинђић је поводом Арканове смрти признао да је с њим склапао послове. Наводно је Ђинђићево путовање у земље Европске уније током ваздушних напада НАТО-а имало такође за циљ да контактира с Аркановим људима, навела је Бисерко.

Она је оцнила да "та мрежа показује да је опозиција од почетка било тесно повезана с властодршцима" и да је било "само питање времена када ће режим обелоданити ту чињеницу".

"Аркан је, кажу гласине, посебно од демонстрација 1996. покушавао да се приближи опозицији. Одржавао је сталан контакт са Српском православном црквом, финансијски је помагао владику Лукијана, а патријарха Павла сматрао својим 'врховним заповедником'", навела је Соња Бисерко.


 

 

 

 

СТАТУТ - БИЛТЕН - ЕКОЛОГИЈА - МАЊИНЕ - НОВОСТИ - ПРАВНА ПОМОЋ - РАЗНО - КОНТАКТ - О НАМА


Одбор за људска права - Бор

Моше Пијаде 28/5, 19210 Бор

тел/факс: 381-30- 

е-маил ljpb@ptt.yu